BZX55A9V1-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
Product Attributes:
Part Number: BZX55A9V1-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX55A9V1-TAP Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GEN PURP 800V 25A TO263AB
JFET N-CH 40V 360MA TO-18
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
SENSOR REMOTE REC 33.0KHZ 45M
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
Product Specifications:
MfrPart.: BZX55A9V1-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ObsoleteVoltage-Zener(Nom)(Vz): 9.1 VTolerance: ±1%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 10 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 6.8 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AH, DO-35, AxialBZX55A9V1-TAP | Vishay | NHE Electronics