BZX55B33-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 33V 500MW DO35
Product Attributes:
Part Number: BZX55B33-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 33V 500MW DO35
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX55B33-TAP Datasheet (PDF)
DIODE GEN PURP 100V 40A DO203AB
VARISTOR 82V 2.5KA DISC 12MM
DIODE ZENER 18V 410MW SOD123
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD
CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
Product Specifications:
MfrPart.: BZX55B33-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 33V 500MW DO35Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 33 VTolerance: ±2%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 80 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 24 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AH, DO-35, AxialBZX55B33-TAP | Vishay | NHE Electronics