BZX55B68-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 68V 500MW DO35
Product Attributes:
Part Number: BZX55B68-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 68V 500MW DO35
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX55B68-TAP Datasheet (PDF)
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
EMITTER UV 405NM 30MA PLCC
DIODE GEN PURP 500V 3A DO201AD
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMF
Product Specifications:
MfrPart.: BZX55B68-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 68V 500MW DO35Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 68 VTolerance: ±2%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 200 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 51 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AH, DO-35, AxialBZX55B68-TAP | Vishay | NHE Electronics