BZX55C56-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 56V 500MW DO35
Product Attributes:
Part Number: BZX55C56-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 56V 500MW DO35
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX55C56-TAP Datasheet (PDF)
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
TVS DIODE 324VWM 574VC DO204AL
DIODE ZENER 22V 1.5W DO214AA
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL
TVS DIODE 22VWM 39.4VC P600
Product Specifications:
MfrPart.: BZX55C56-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 56V 500MW DO35Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 56 VTolerance: ±5%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 135 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 43 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AH, DO-35, AxialBZX55C56-TAP | Vishay | NHE Electronics