BZX55C75-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 75V 500MW DO35
Product Attributes:
Part Number: BZX55C75-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 75V 500MW DO35
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX55C75-TAP Datasheet (PDF)
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC 1.5KE
FIXED IND 820UH 72MA 13.5OHM SMD
FERRITE BEAD 30 OHM 0402 1LN
TVS DIODE 5VWM 9.6VC DO214AA
DIODE SCHOTTKY 60V 6.4A TO277A
SENSOR REMOTE REC 33.0KHZ 45M
Product Specifications:
MfrPart.: BZX55C75-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 75V 500MW DO35Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 75 VTolerance: ±5%Power-Max: 500 mWImpedance(Max)(Zzt): 250 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 56 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AH, DO-35, AxialBZX55C75-TAP | Vishay | NHE Electronics