BZX84B20-HE3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3
Product Attributes:
Part Number: BZX84B20-HE3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX84B20-HE3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 15VWM 28.8VC LLP75-3B
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO215AA
MOSFET N-CH 60V 30A PPAK SO-8
NTC CU 0.6 LD CODED 2K2 2%
FIXED IND 3.3UH 12A 10.69 MOHM
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO214AC
Product Specifications:
MfrPart.: BZX84B20-HE3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101, BZX84PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 20 VTolerance: ±2%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 55 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 50 nA @ 14 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3BZX84B20-HE3-18 | Vishay | NHE Electronics