BZX84B5V1-HE3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3
Product Attributes:
Part Number: BZX84B5V1-HE3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
BZX84B5V1-HE3-18 Datasheet (PDF)
TVS DIODE 90VWM 160VC P600
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO247AC
THERMISTOR PTC 820 OHM 1% 0603
BRIDGE RECT 1P 400V 25A GSIB-5S
MOSFET N-CH 500V 8A D2PAK
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AC
Product Specifications:
MfrPart.: BZX84B5V1-HE3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101, BZX84PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 5.1 VTolerance: ±2%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 60 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 2 µA @ 2 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3BZX84B5V1-HE3-18 | Vishay | NHE Electronics