DZ23C4V7-HE3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays, DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23
Product Attributes:
Part Number: DZ23C4V7-HE3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Arrays
DZ23C4V7-HE3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A D-PAK
MOSFET N-CH 200V 18A TO262-3
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC DO204AL
2A 30V SM SCHOTTKY RECT SMB
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Product Specifications:
MfrPart.: DZ23C4V7-HE3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - ArraysPackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveConfiguration: 1 Pair Common CathodeVoltage-Zener(Nom)(Vz): 4.7 VTolerance: ±5%Power-Max: 300 mWImpedance(Max)(Zzt): 78 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: -Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3DZ23C4V7-HE3-18 | Vishay | NHE Electronics