GBPC101-E4/51, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge Rectifiers, BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A GBPC1
Product Attributes:
Part Number: GBPC101-E4/51
Manufacturer: Vishay
Description: BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A GBPC1
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge Rectifiers
GBPC101-E4/51 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC 1.5KE
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GEN PURP 800V 60A ADDAPAK
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO220AC
Product Specifications:
MfrPart.ImageGBPC101-E4/51StockMfrImageVishay General Semiconductor - Diodes DivisionStockDescriptionImageBRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A GBPC1StockProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge RectifiersStockPackageImageBulkStockSeriesImage-StockPartStatusImageObsoleteStockDiodeTypeImageSingle PhaseStockTechnologyImageStandardStockVoltage-PeakReverse(Max)Image100 VStockCurrent-AverageRectified(Io)Image2 AStockVoltage-Forward(Vf)(Max)@IfImage1 V @ 1.5 AStockCurrent-ReverseLeakage@VrImage5 µA @ 100 VStockOperatingTemperatureImage-55°C ~ 150°C (TJ)StockMountingTypeImageThrough HoleStockPackage/CaseImage4-Square, GBPC-1StockGBPC101-E4/51 | Vishay | NHE Electronics