GBPC25005-E4/51, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge Rectifiers, BRIDGE RECT 1PHASE 50V 25A GBPC
Product Attributes:
Part Number: GBPC25005-E4/51
Manufacturer: Vishay
Description: BRIDGE RECT 1PHASE 50V 25A GBPC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge Rectifiers
GBPC25005-E4/51 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
THERMISTOR PTC 15K OHM 5% 1206
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO215AA
SENSOR REMOTE REC 33.0KHZ 45M
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
NTC CU 0.6 LD CODED 50K 3% 2E
Product Specifications:
MfrPart.ImageGBPC25005-E4/51StockMfrImageVishay General Semiconductor - Diodes DivisionStockDescriptionImageBRIDGE RECT 1PHASE 50V 25A GBPCStockProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge RectifiersStockPackageImageBulkStockSeriesImage-StockPartStatusImageActiveStockDiodeTypeImageSingle PhaseStockTechnologyImageStandardStockVoltage-PeakReverse(Max)Image50 VStockCurrent-AverageRectified(Io)Image25 AStockVoltage-Forward(Vf)(Max)@IfImage1.1 V @ 12.5 AStockCurrent-ReverseLeakage@VrImage5 µA @ 50 VStockOperatingTemperatureImage-55°C ~ 150°C (TJ)StockMountingTypeImageQC TerminalStockPackage/CaseImage4-Square, GBPCStockGBPC25005-E4/51 | Vishay | NHE Electronics