GBU4JL-5300E3/51, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge Rectifiers, BRIDGE RECT 1PHASE 600V 3A GBU
Product Attributes:
Part Number: GBU4JL-5300E3/51
Manufacturer: Vishay
Description: BRIDGE RECT 1PHASE 600V 3A GBU
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge Rectifiers
GBU4JL-5300E3/51 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 11.2VWM 18VC DO219AB
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD80
OPTOISO 4KV 2CH OPEN DRAIN 8SOIC
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO204AC
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO219AB
Product Specifications:
MfrPart.ImageGBU4JL-5300E3/51StockMfrImageVishay General Semiconductor - Diodes DivisionStockDescriptionImageBRIDGE RECT 1PHASE 600V 3A GBUStockProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Bridge RectifiersStockPackageImageBulkStockSeriesImage-StockPartStatusImageObsoleteStockDiodeTypeImageSingle PhaseStockTechnologyImageStandardStockVoltage-PeakReverse(Max)Image600 VStockCurrent-AverageRectified(Io)Image3 AStockVoltage-Forward(Vf)(Max)@IfImage1 V @ 4 AStockCurrent-ReverseLeakage@VrImage5 µA @ 600 VStockOperatingTemperatureImage-55°C ~ 150°C (TJ)StockMountingTypeImageThrough HoleStockPackage/CaseImage4-SIP, GBUStockGBU4JL-5300E3/51 | Vishay | NHE Electronics