GDZ20B-E3-18, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 20V 200MW SOD323
Product Attributes:
Part Number: GDZ20B-E3-18
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 20V 200MW SOD323
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
GDZ20B-E3-18 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AA
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC DO214AC
DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC
FIXED IND 470NH 1.225A 120 MOHM
IC REG LINEAR 3V 150MA TSOT23-5
DIODE ZENER 24V 1.25W DO214AC
Product Specifications:
MfrPart.: GDZ20B-E3-18Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 20V 200MW SOD323Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 20 VTolerance: ±4%Power-Max: 200 mWImpedance(Max)(Zzt): 85 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 15 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: -55°C ~ 150°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-76, SOD-323GDZ20B-E3-18 | Vishay | NHE Electronics