GP02-40-E3/53, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204
Product Attributes:
Part Number: GP02-40-E3/53
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
GP02-40-E3/53 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 2A 50V DO-41
FIXED IND 150UH 2.7A 210 MOHM TH
MOSFET P-CH 40V 16.1A 8SO
MOSFET 2P-CH 20V 7.1A 8-SOIC
DIODE SCHOTTKY 20A TO-220
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: GP02-40-E3/53Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 4000 VCurrent - Average Rectified (Io): 250mAVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3 V @ 1 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 2 µsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 4000 VCapacitance @ Vr, F: 3pF @ 4V, 1MHzMounting Type: Through HolePackage / Case: DO-204AL, DO-41, AxialOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°CGP02-40-E3/53 | Vishay | NHE Electronics