GP10-4004E-E3/53, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Product Attributes:
Part Number: GP10-4004E-E3/53
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
GP10-4004E-E3/53 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
THERM NTC 100KOHM 4064K 0805
FIXED IND 4.7MH 31MA 81.6 OHM TH
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO214AC
FIXED IND 39NH 530MA 270MOHM SMD
FIXED IND 6.2NH 760MA 83MOHM SMD
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: GP10-4004E-E3/53Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO204ALProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101, Superectifier®Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 VCurrent - Average Rectified (Io): 1AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.1 V @ 1 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 3 µsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 400 VCapacitance @ Vr, F: 8pF @ 4V, 1MHzMounting Type: Through HolePackage / Case: DO-204AL, DO-41, AxialOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°CGP10-4004E-E3/53 | Vishay | NHE Electronics