GSOT12C-HG3-18, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 12VWM 26VC SOT23
GSOT12C-HG3-18 Images
GSOT12C-HG3-18 Images
Product Attributes:
  • Part Number: GSOT12C-HG3-18
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 12VWM 26VC SOT23
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • GSOT12C-HG3-18 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    M43P500KB30T601
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    BYW86-TR
    DIODE AVALANCHE 1KV 3A SOD64
    SI7726DN-T1-GE3
    MOSFET N-CH 30V 35A PPAK1212-8
    SQ4435EY-T1_BE3
    MOSFET P-CHANNEL 30V 15A 8SOIC
    RSSD25168C15R0JB00
    ADJ PWR RES 15 OHM 200W CHAS MT
    VI20150C-E3/4W
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO262
    Product Specifications:
  • MfrPart.: GSOT12C-HG3-18
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Automotive, AEC-Q101
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 2
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 12V (Max)
  • Voltage-Breakdown(Min): 13.5V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 26V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 12A (8/20µs)
  • Power-PeakPulse: 312W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: Automotive
  • Capacitance@Frequency: 115pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)