GSOT36-G3-08, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23
Product Attributes:
Part Number: GSOT36-G3-08
Manufacturer: Vishay
Description: TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23
Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
GSOT36-G3-08 Datasheet (PDF)
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL
DIODE GEN PURP 300V 3A DO214AB
DIODE GEN PURP 100V 70A DO203AB
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
DIODE SCHOTTKY 60V 4.2A TO277A
Product Specifications:
MfrPart.: GSOT36-G3-08Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23Product Category: Circuit Protection~TVS - DiodesPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveType: ZenerUnidirectionalChannels: 1BidirectionalChannels: -Voltage-ReverseStandoff(Typ): 36V (Max)Voltage-Breakdown(Min): 39VVoltage-Clamping(Max)@Ipp: 71VCurrent-PeakPulse(10/1000µs): 3.5A (8/20µs)Power-PeakPulse: 248WPowerLineProtection: NoApplications: General PurposeCapacitance@Frequency: 52pF @ 1MHzOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3GSOT36-G3-08 | Vishay | NHE Electronics