HFA200MD40D, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE MODULE 400V 172A TO244AB
Product Attributes:
Part Number: HFA200MD40D
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE MODULE 400V 172A TO244AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
HFA200MD40D Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
ADJ PWR RES 120 OHM 200W CHAS MT
MOSFET N-CH 900V 3.6A TO220AB
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AB
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
DIODE SCHOTTKY 30V 4A DO214AB
Product Specifications:
Mfr Part: HFA200MD40DMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE MODULE 400V 172A TO244ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: BulkSeries: HEXFRED®Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Series ConnectionDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 172A (DC)Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.2 V @ 100 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 12 µA @ 400 VOperating Temperature - Junction: -Mounting Type: Chassis MountPackage / Case: TO-244ABHFA200MD40D | Vishay | NHE Electronics