IL300-FG-X007T, Vishay, Isolators~Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output, OPTOCOUPLER
IL300-FG-X007T Images
IL300-FG-X007T Images
Product Attributes:
  • Part Number: IL300-FG-X007T
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: OPTOCOUPLER
  • Category: Isolators~Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
  • IL300-FG-X007T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    VS-ST083S10PFP0
    SCR 1KV 135A TO209AC
    ILQ620GB-X009
    OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16SMD
    IMS05BH4R7J
    FIXED IND 4.7UH 380MA 550MOHM TH
    P11S1V0FHSY00104MA
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    UGE10BCT-E3/45
    DIODE ARRAY GENERAL PURPOSE
    FEP16FT-E3/45
    DIODE ARRAY GP 300V 16A TO220AB
    Product Specifications:
  • MfrPart.: IL300-FG-X007T
  • Mfr: Vishay Semiconductor Opto Division
  • Description: OPTOCOUPLER
  • Product Category: Isolators~Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
  • Package: Bulk
  • Series: IL300
  • PartStatus: Obsolete
  • NumberofChannels: 3
  • Voltage-Isolation: 4420Vrms
  • CurrentTransferRatio(Min): -
  • CurrentTransferRatio(Max): -
  • TurnOn/TurnOffTime(Typ): -
  • Rise/FallTime(Typ): 1.75µs, 1.75µs
  • InputType: DC
  • OutputType: Photovoltaic, Linearized
  • Voltage-Output(Max): -
  • Current-Output/Channel: -
  • Voltage-Forward(Vf)(Typ): 1.25V
  • Current-DCForward(If)(Max): 60 mA
  • VceSaturation(Max): -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 100°C