IL4217-1001, Vishay, Isolators~Optoisolators - Triac, SCR Output, OPTOISOLATOR
Product Attributes:
Part Number: IL4217-1001
Manufacturer: Vishay
Description: OPTOISOLATOR
Category: Isolators~Optoisolators - Triac, SCR Output
IL4217-1001 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET P-CH 400V 1.8A DPAK
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB
TRIMMER 100OHM 0.125W J LEAD TOP
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO247AC
Product Specifications:
MfrPart.: IL4217-1001Mfr: Vishay Semiconductor Opto DivisionDescription: OPTOISOLATORProduct Category: Isolators~Optoisolators - Triac, SCR OutputPackage: BulkSeries: -PartStatus: ObsoleteOutputType: TriacZeroCrossingCircuit: NoNumberofChannels: 1Voltage-Isolation: 5300VrmsVoltage-OffState: 700 VStaticdV/dt(Min): 10kV/µsCurrent-LEDTrigger(Ift)(Max): 700µA (Typ)Current-OnState(It(RMS))(Max): 300 mACurrent-Hold(Ih): 200µATurnOnTime: -Voltage-Forward(Vf)(Typ): 1.3VCurrent-DCForward(If)(Max): 60 mAOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CMountingType: Through HolePackage/Case: 6-DIP (0.300, 7.62mm)IL4217-1001 | Vishay | NHE Electronics