IM02BH1R2K, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM TH
Product Attributes:
Part Number: IM02BH1R2K
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM TH
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IM02BH1R2K Datasheet (PDF)
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO214AA
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
MOSFET P-CH 12V 6A 1206-8
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO215AB
FIXED IND 33UH 185MA 3.5 OHM TH
Product Specifications:
MfrPart.: IM02BH1R2KMfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM THProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: -Series: IMPartStatus: ObsoleteType: MoldedMaterial-Core: IronInductance: 1.2 µHTolerance: ±10%CurrentRating(Amps): 590 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: UnshieldedDCResistance(DCR): 180mOhm MaxQ@Freq: 25 @ 7.9MHzFrequency-SelfResonant: 150MHzRatings: -OperatingTemperature: -55°C ~ 105°CInductanceFrequency-Test: 7.9 MHzFeatures: -MountingType: Through HolePackage/Case: AxialSupplierDevicePackage: -Size/Dimension: 0.095 Dia x 0.250 L (2.42mm x 6.35mm)IM02BH1R2K | Vishay | NHE Electronics