IM02EV2R7K, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 2.7UH 355MA 550MOHM TH
Product Attributes:
Part Number: IM02EV2R7K
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 2.7UH 355MA 550MOHM TH
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IM02EV2R7K Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
FIXED IND 91UH 136MA 4.3 OHM TH
VDR US 10D 4500A 230V STLDS
FIXED IND 820NH 415MA 850MOHM TH
DIODE SCHOTTKY 15V 1A SMB
Product Specifications:
MfrPart.: IM02EV2R7KMfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 2.7UH 355MA 550MOHM THProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: -Series: IMPartStatus: ObsoleteType: MoldedMaterial-Core: IronInductance: 2.7 µHTolerance: ±10%CurrentRating(Amps): 355 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: UnshieldedDCResistance(DCR): 550mOhm MaxQ@Freq: 37 @ 7.9MHzFrequency-SelfResonant: 100MHzRatings: -OperatingTemperature: -55°C ~ 105°CInductanceFrequency-Test: 7.9 MHzFeatures: -MountingType: Through HolePackage/Case: AxialSupplierDevicePackage: -Size/Dimension: 0.095 Dia x 0.250 L (2.42mm x 6.35mm)IM02EV2R7K | Vishay | NHE Electronics