IM04RU5R6J, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 5.6UH 495MA 320MOHM TH
Product Attributes:
Part Number: IM04RU5R6J
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 5.6UH 495MA 320MOHM TH
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IM04RU5R6J Datasheet (PDF)
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA
IC ANALOG SWITCH SPST SC70-6
DIODE SCHOTTKY 35V 15A D2PAK
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 35A D-63
FIXED IND 68NH 450MA 350MOHM SMD
FIXED IND 220NH 200MA 1.7OHM SMD
Product Specifications:
MfrPart.: IM04RU5R6JMfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 5.6UH 495MA 320MOHM THProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: -Series: IMPartStatus: ObsoleteType: MoldedMaterial-Core: IronInductance: 5.6 µHTolerance: ±5%CurrentRating(Amps): 495 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: UnshieldedDCResistance(DCR): 320mOhm MaxQ@Freq: 45 @ 7.9MHzFrequency-SelfResonant: 60MHzRatings: -OperatingTemperature: -55°C ~ 105°CInductanceFrequency-Test: 7.9 MHzFeatures: -MountingType: Through HolePackage/Case: AxialSupplierDevicePackage: -Size/Dimension: 0.155 Dia x 0.375 L (3.94mm x 9.53mm)IM04RU5R6J | Vishay | NHE Electronics