IM06RFCSBH1R8J40, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 1.8UH 720MA 650MOHM TH
Product Attributes:
Part Number: IM06RFCSBH1R8J40
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 1.8UH 720MA 650MOHM TH
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IM06RFCSBH1R8J40 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 60.7VWM 108VC DO204AC
DIODE ZENER 22V 200MW SOD523
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GEN PURP 1KV 5A DO214AB
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
DIODE SCHOTTKY 3A 20V DPAK
Product Specifications:
MfrPart.: IM06RFCSBH1R8J40Mfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 1.8UH 720MA 650MOHM THProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: -Series: IM-6-RFCS-40PartStatus: ObsoleteType: MoldedMaterial-Core: PhenolicInductance: 1.8 µHTolerance: ±5%CurrentRating(Amps): 720 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: UnshieldedDCResistance(DCR): 650mOhm MaxQ@Freq: 45 @ 15MHzFrequency-SelfResonant: 144MHzRatings: -OperatingTemperature: -55°C ~ 125°CInductanceFrequency-Test: 15 MHzFeatures: -MountingType: Through HolePackage/Case: AxialSupplierDevicePackage: -Size/Dimension: 0.190 Dia x 0.447 L (4.83mm x 11.35mm)IM06RFCSBH1R8J40 | Vishay | NHE Electronics