IM06RU8R2K, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 8.2UH 540MA 440MOHM TH
Product Attributes:
Part Number: IM06RU8R2K
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 8.2UH 540MA 440MOHM TH
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IM06RU8R2K Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GENERAL PURPOSE TO220
ADJ PWR RES 100 OHM 50W CHAS MT
ADJ PWR RES 56 OHM 200W CHAS MT
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220AC
TVS DIODE 30.6VWM 51VC DO219AB
LED RED CLEAR SMD MINILED SMD
Product Specifications:
MfrPart.: IM06RU8R2KMfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 8.2UH 540MA 440MOHM THProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: -Series: IMPartStatus: ObsoleteType: MoldedMaterial-Core: IronInductance: 8.2 µHTolerance: ±10%CurrentRating(Amps): 540 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: UnshieldedDCResistance(DCR): 440mOhm MaxQ@Freq: 30 @ 7.9MHzFrequency-SelfResonant: 48MHzRatings: -OperatingTemperature: -55°C ~ 105°CInductanceFrequency-Test: 7.9 MHzFeatures: -MountingType: Through HolePackage/Case: AxialSupplierDevicePackage: -Size/Dimension: 0.190 Dia x 0.440 L (4.83mm x 11.18mm)IM06RU8R2K | Vishay | NHE Electronics