IMC1210SY1R2J, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 1.2UH 390MA 750MOHM SM
Product Attributes:
Part Number: IMC1210SY1R2J
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 1.2UH 390MA 750MOHM SM
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IMC1210SY1R2J Datasheet (PDF)
DIODE GEN PURP 200V 1A DO220AA
MOSFET N-CH 25V 60A PPAK SO-8
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KA
Product Specifications:
MfrPart.: IMC1210SY1R2JMfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 1.2UH 390MA 750MOHM SMProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: Tape & Reel (TR)Series: IMC-1210PartStatus: ActiveType: WirewoundMaterial-Core: Iron PowderInductance: 1.2 µHTolerance: ±5%CurrentRating(Amps): 390 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: UnshieldedDCResistance(DCR): 750mOhm MaxQ@Freq: 30 @ 7.96MHzFrequency-SelfResonant: 100MHzRatings: -OperatingTemperature: -55°C ~ 125°CInductanceFrequency-Test: 7.96 MHzFeatures: -MountingType: Surface MountPackage/Case: 1210 (3225 Metric)SupplierDevicePackage: 1210Size/Dimension: 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.49mm)IMC1210SY1R2J | Vishay | NHE Electronics