IMCH1812ER5R6K, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 5.6UH 650MA 300MOHM SM
Product Attributes:
Part Number: IMCH1812ER5R6K
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 5.6UH 650MA 300MOHM SM
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IMCH1812ER5R6K Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC
TVS DIODE 64.1VWM 104VC 1.5KE
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD
FIXED IND 470NH 420MA 1.17OHM SM
IC REG DL BUCK/LNR SYNC MLP55-32
DIODE ZENER 60V 500MW SOD123
Product Specifications:
MfrPart.: IMCH1812ER5R6KMfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 5.6UH 650MA 300MOHM SMProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: Tape & Reel (TR)Series: IMCH-1812PartStatus: ActiveType: WirewoundMaterial-Core: -Inductance: 5.6 µHTolerance: ±10%CurrentRating(Amps): 650 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: UnshieldedDCResistance(DCR): 300mOhm MaxQ@Freq: 10 @ 7.96MHzFrequency-SelfResonant: 30MHzRatings: -OperatingTemperature: -40°C ~ 85°CInductanceFrequency-Test: 7.96 MHzFeatures: -MountingType: Surface MountPackage/Case: 1812 (4532 Metric)SupplierDevicePackage: 1812 (4532 Metric)Size/Dimension: 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)IMCH1812ER5R6K | Vishay | NHE Electronics