IMS02RU1R2K, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 1.2UH 247MA 730MOHM TH
Product Attributes:
Part Number: IMS02RU1R2K
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 1.2UH 247MA 730MOHM TH
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IMS02RU1R2K Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AC
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
TVS DIODE 15.1VWM 25VC DO219AB
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB
Product Specifications:
MfrPart.: IMS02RU1R2KMfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 1.2UH 247MA 730MOHM THProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: -Series: IMS-2PartStatus: ObsoleteType: MoldedMaterial-Core: IronInductance: 1.2 µHTolerance: ±10%CurrentRating(Amps): 247 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: ShieldedDCResistance(DCR): 730mOhm MaxQ@Freq: 40 @ 7.9MHzFrequency-SelfResonant: 130MHzRatings: -OperatingTemperature: -55°C ~ 105°CInductanceFrequency-Test: 7.9 MHzFeatures: -MountingType: Through HolePackage/Case: AxialSupplierDevicePackage: -Size/Dimension: 0.095 Dia x 0.250 L (2.41mm x 6.35mm)IMS02RU1R2K | Vishay | NHE Electronics