IMS05EB3R3K, Vishay, Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors, FIXED IND 3.3UH 480MA 350MOHM TH
Product Attributes:
Part Number: IMS05EB3R3K
Manufacturer: Vishay
Description: FIXED IND 3.3UH 480MA 350MOHM TH
Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed Inductors
IMS05EB3R3K Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD
TVS DIODE 24VWM 43VC DO214AB
ADJ PWR RES 150 OHM 280W CHAS MT
ADJ PWR RES 39 OHM 140W CHAS MT
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 35A GBPC
Product Specifications:
MfrPart.: IMS05EB3R3KMfr: Vishay DaleDescription: FIXED IND 3.3UH 480MA 350MOHM THProduct Category: Inductors, Coils, Chokes~Fixed InductorsPackage: BulkSeries: IMS-5PartStatus: ObsoleteType: MoldedMaterial-Core: Iron PowderInductance: 3.3 µHTolerance: ±10%CurrentRating(Amps): 480 mACurrent-Saturation(Isat): -Shielding: ShieldedDCResistance(DCR): 350mOhm MaxQ@Freq: 44 @ 7.9MHzFrequency-SelfResonant: 85MHzRatings: -OperatingTemperature: -55°C ~ 105°CInductanceFrequency-Test: 7.9 MHzFeatures: -MountingType: Through HolePackage/Case: AxialSupplierDevicePackage: -Size/Dimension: 0.162 Dia x 0.410 L (4.11mm x 10.41mm)IMS05EB3R3K | Vishay | NHE Electronics