IRFP22N60KPBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single, MOSFET N-CH 600V 22A TO247-3
Product Attributes:
Part Number: IRFP22N60KPBF
Manufacturer: Vishay
Description: MOSFET N-CH 600V 22A TO247-3
Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single
IRFP22N60KPBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
IC MULTIPLEXER DUAL 4X2 16TSSOP
TVS DIODE 64VWM 103VC DO215AB
FIXED IND 1.2UH 880MA 210MOHM TH
MOSFET N-CH 500V 8.7A TO220AB
Product Specifications:
MfrPart.: IRFP22N60KPBFMfr: Vishay SiliconixDescription: MOSFET N-CH 600V 22A TO247-3Product Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - SinglePackage: TubeSeries: -PartStatus: ActiveFETType: N-ChannelTechnology: MOSFET (Metal Oxide)DraintoSourceVoltage(Vdss): 600 VCurrent-ContinuousDrain(Id)@25°C: 22A (Tc)DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn): 10VRdsOn(Max)@IdVgs: 280mOhm @ 13A, 10VVgs(th)(Max)@Id: 5V @ 250µAGateCharge(Qg)(Max)@Vgs: 150 nC @ 10 VVgs(Max): ±30VInputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds: 3570 pF @ 25 VFETFeature: -PowerDissipation(Max): 370W (Tc)OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)MountingType: Through HoleSupplierDevicePackage: TO-247ACIRFP22N60KPBF | Vishay | NHE Electronics