MBR3060PT-E3/45, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO3P
Product Attributes:
Part Number: MBR3060PT-E3/45
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO3P
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
MBR3060PT-E3/45 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 80V 10A D2PAK
DIODE SCHOTTKY 45V 180A HALFPAK
DIODE ZENER 47V 500MW DO214AC
FIXED IND 100UH 133MA 4.5 OHM TH
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AA
Product Specifications:
Mfr Part: MBR3060PT-E3/45Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO3PProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ActiveDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 750 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 5 mA @ 60 VOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-3P-3, SC-65-3MBR3060PT-E3/45 | Vishay | NHE Electronics