MBRB15H60CT-E3/45, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB
Product Attributes:
Part Number: MBRB15H60CT-E3/45
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
MBRB15H60CT-E3/45 Datasheet (PDF)
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 3.8A GBU
DIODE ARRAY SCHOTT 60V SLIMDPAK
TVS DIODE 10VWM 17VC DO215AB
SENSOR REMOTE REC 40.0KHZ 40M
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AC
DIODE GEN PURP 400V 60A DO203AB
Product Specifications:
Mfr Part: MBRB15H60CT-E3/45Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 7.5AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 730 mV @ 7.5 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 60 VOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°CMounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263ABMBRB15H60CT-E3/45 | Vishay | NHE Electronics