MBRF16H60-E3/45, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE SCHOTTKY 60V 16A ITO220AC
Product Attributes:
Part Number: MBRF16H60-E3/45
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 60V 16A ITO220AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
MBRF16H60-E3/45 Datasheet (PDF)
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD
DIODE ZENER 3.9V 800MW DO219AB
TVS DIODE 7VWM 13.3VC DO214AA
NTC CU 0.6 LD CODED 33K 3% 1E
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AA
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: MBRF16H60-E3/45Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE SCHOTTKY 60V 16A ITO220ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 60 VCurrent - Average Rectified (Io): 16AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 730 mV @ 16 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 60 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-220-2 Full Pack, Isolated TabOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 150°CMBRF16H60-E3/45 | Vishay | NHE Electronics