MSMP6.5A-M3/89A, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC MICROSMP
MSMP6.5A-M3/89A Images
MSMP6.5A-M3/89A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMP6.5A-M3/89A
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC MICROSMP
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMP6.5A-M3/89A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    BZW04P13BHE3/73
    TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO204AL
    VSKY02400603-G4-08
    DIODE SCHTKY 40V 200MA CLP06032M
    1.5KE33-E3/54
    TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC 1.5KE
    SMB10J6.5-E3/5B
    TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO214AA
    P2SMA200A-M3/61T
    TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AC
    AVT02506E500R0KE
    ADJ PWR RES 500 OHM 25W CHAS MT
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMP6.5A-M3/89A
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 6.5V
  • Voltage-Breakdown(Min): 7.22V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 11.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 13.4A
  • Power-PeakPulse: 150W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)