O016N002CRPP5N0000 Images
O016N002CRPP5N0000 Images
Product Attributes:
  • Part Number: O016N002CRPP5N0000
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: LCD MODULE 32 DIG 16 X 2 PASSIVE
  • Category: Optoelectronics~Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
  • O016N002CRPP5N0000 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    IMC1812EBR47K
    FIXED IND 470NH 355MA 800MOHM SM
    TSOP34338DF1F
    OPTOCOUPLER
    SMBJ160CA58HE3_A/I
    TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
    VSKE270-12
    DIODE GP 1.2KV 270A MAGNAPAK
    MBRB30H100CT-E3/45
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263
    IRF24ER5R6K
    FIXED IND 5.6UH 500MA 400MOHM TH
    Product Specifications:
  • MfrPart.: O016N002CRPP5N0000
  • Mfr: Vishay Dale
  • Product Category: Optoelectronics~Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
  • Package: Tray
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • NumberofCharacters: 32
  • DisplayFormat: 16 x 2
  • CharacterFormat: 5 x 8 Dots
  • DisplayType: OLED
  • DisplayMode: Passive
  • CharacterSize: 5.55mm H x 2.95mm W
  • OutlineLxWxH: 85.00mm x 36.00mm x 10.00mm
  • ViewingArea: 66.00mm L x 16.00mm W
  • Backlight: -
  • Voltage-Supply: 5V
  • DotSize: 0.55mm W x 0.65mm H