P16SNP473MAB15, Vishay, Potentiometers, Variable Resistors~Rotary Potentiometers, Rheostats, POT 47K OHM 1W CERMET LINEAR
Product Attributes:
Part Number: P16SNP473MAB15
Manufacturer: Vishay
Description: POT 47K OHM 1W CERMET LINEAR
Category: Potentiometers, Variable Resistors~Rotary Potentiometers, Rheostats
P16SNP473MAB15 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 3A GBL
POWER SMD LED YELLOW PLCC-2
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC
FIXED IND 4.7UH 6.6A 34.2MOHM SM
TVS DIODE 13.8VWM 22.2VC DO219AB
MOSFET 2N-CH 30V 1.3A SC70-6
Product Specifications:
MfrPart.: P16SNP473MAB15Mfr: Vishay SferniceDescription: POT 47K OHM 1W CERMET LINEARProduct Category: Potentiometers, Variable Resistors~Rotary Potentiometers, RheostatsPackage: BoxSeries: P16SPartStatus: ActiveResistance(Ohms): 47kTolerance: ±20%Power(Watts): 1WBuiltinSwitch: NoneNumberofTurns: 1Taper: LinearNumberofGangs: 1AdjustmentType: User DefinedTemperatureCoefficient: ±150ppm/°CRotation: 300°ResistiveMaterial: CermetTerminationStyle: Solder LugActuatorType: KnobActuatorLength: 0.346 (8.80mm)ActuatorDiameter: 0.630 (16.00mm)BushingThread: M10 x 0.75P16SNP473MAB15 | Vishay | NHE Electronics