PTS0603M1B100RPU00, Vishay, Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector), SENSOR RTD 100OHM 0603
PTS0603M1B100RPU00 Images
Product Attributes:
Part Number: PTS0603M1B100RPU00
Manufacturer: Vishay
Description: SENSOR RTD 100OHM 0603
Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
PTS0603M1B100RPU00 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SENSOR REMOTE REC 36.0KHZ 40M
MOSFET P-CH 30V 12A PPAK SC70-6
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AA
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23-3
Product Specifications:
MfrPart.: PTS0603M1B100RPU00Mfr: Vishay Beyschlag/Draloric/BC ComponentsDescription: SENSOR RTD 100OHM 0603Product Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)Package: BoxSeries: Automotive, AEC-Q200, PTSPartStatus: ActiveResistance@0°C: 100 OhmsResistanceTolerance: ±0.3%RTDMaterial: Platinum (Pt)OperatingTemperature: -55°C ~ 175°CTermination: SMD (SMT) TabsAccuracy: -TemperatureCoefficient: 3850ppm/°CCurrent: 0.5 mAMountingType: Surface MountPTS0603M1B100RPU00 | Vishay | NHE Electronics