PTS120602B100RPU00, Vishay, Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector), SENSOR RTD 100OHM 1206
PTS120602B100RPU00 Images
Product Attributes:
Part Number: PTS120602B100RPU00
Manufacturer: Vishay
Description: SENSOR RTD 100OHM 1206
Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
PTS120602B100RPU00 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SCHOTTKY RECTIFIER 3A 200V SMP
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD
DIODE GEN PURP 600V 16A DO203AA
FIXED IND 820NH 415MA 850MOHM TH
TRIMMER 250KOHM 0.5W PC PIN SIDE
TVS DIODE 17VWM 30.5VC DO214AA
Product Specifications:
MfrPart.: PTS120602B100RPU00Mfr: Vishay Beyschlag/Draloric/BC ComponentsDescription: SENSOR RTD 100OHM 1206Product Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)Package: BoxSeries: PTSPartStatus: ActiveResistance@0°C: 100 OhmsResistanceTolerance: ±0.6%RTDMaterial: Platinum (Pt)OperatingTemperature: -55°C ~ 155°CTermination: SMD (SMT) TabsAccuracy: -TemperatureCoefficient: 3850ppm/°CCurrent: 1 mAMountingType: Surface MountPTS120602B100RPU00 | Vishay | NHE Electronics