PTS120602B500RPU00, Vishay, Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector), SENSOR RTD 500OHM 1206
PTS120602B500RPU00 Images
Product Attributes:
Part Number: PTS120602B500RPU00
Manufacturer: Vishay
Description: SENSOR RTD 500OHM 1206
Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
PTS120602B500RPU00 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET N-CH 30V 6A 1206-8
TVS DIODE 120VWM 193VC DO215AB
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Product Specifications:
MfrPart.: PTS120602B500RPU00Mfr: Vishay Beyschlag/Draloric/BC ComponentsDescription: SENSOR RTD 500OHM 1206Product Category: Sensors, Transducers~Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)Package: BoxSeries: PTSPartStatus: ActiveResistance@0°C: 500 OhmsResistanceTolerance: ±0.6%RTDMaterial: Platinum (Pt)OperatingTemperature: -55°C ~ 155°CTermination: SMD (SMT) TabsAccuracy: -TemperatureCoefficient: 3850ppm/°CCurrent: 0.4 mAMountingType: Surface MountPTS120602B500RPU00 | Vishay | NHE Electronics