RE110L2D102 Images
RE110L2D102 Images
Product Attributes:
  • Part Number: RE110L2D102
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: SFERNICE TRANSDUCERS
  • Category: Sensors, Transducers~Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
  • RE110L2D102 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    V30406-T1-GE3
    MOSFET N-CH SMD
    DTV56-E3/45
    DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO220AC
    SMBJ170CA-M3/5B
    TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
    VS-36MB120A
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 35A D-34
    MMBZ4685-E3-18
    DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23-3
    SMAJ20CAHM3_A/H
    TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: RE110L2D102
  • Mfr: Vishay Sfernice
  • Product Category: Sensors, Transducers~Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
  • Package: Box
  • Series: REC 110 L
  • PartStatus: Active
  • ForMeasuring: Linear Position
  • Technology: Resistive
  • RotationAngle-ElectricalMechanical: -
  • LinearRange: 0 ~ 50.00mm (0 ~ 1.97)
  • Output: Resistive
  • OutputSignal: -
  • ActuatorType: Round Shaft
  • Linearity: ±0.1%
  • Resistance: 1 kOhms
  • ResistanceTolerance: ±20%
  • Voltage-Supply: -
  • MountingType: Chassis Mount
  • TerminationStyle: Connector
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 125°C