RGP25BHE3/54, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO201AD
Product Attributes:
Part Number: RGP25BHE3/54
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO201AD
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
RGP25BHE3/54 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET N-CH 600V 21A TO220
MOSFET N-CH 400V 10A TO220AB
FIXED IND 5.6UH 6.3A 37.2MOHM SM
DIODE AVALANCHE 600V 1.6A TO277A
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AA
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: RGP25BHE3/54Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO201ADProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: SUPERECTIFIER®Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 VCurrent - Average Rectified (Io): 2.5AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 2.5 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 150 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 5 µA @ 100 VCapacitance @ Vr, F: 60pF @ 4V, 1MHzMounting Type: Through HolePackage / Case: DO-201AD, AxialOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°CRGP25BHE3/54 | Vishay | NHE Electronics