RSSD20117A56R0JB00, Vishay, Potentiometers, Variable Resistors~Adjustable Power Resistor, ADJ PWR RES 56 OHM 100W CHAS MT
RSSD20117A56R0JB00 Images
Product Attributes:
Part Number: RSSD20117A56R0JB00
Manufacturer: Vishay
Description: ADJ PWR RES 56 OHM 100W CHAS MT
Category: Potentiometers, Variable Resistors~Adjustable Power Resistor
RSSD20117A56R0JB00 Datasheet (PDF)
FIXED IND 1.3MH 61MA 49 OHM TH
POTENTIOMETER 1W CERMET LINEAR
DIODE ZENER 22V 1.5W DO214AA
FIXED IND 8.2UH 720MA 650MOHM TH
Product Specifications:
MfrPart.: RSSD20117A56R0JB00Mfr: Vishay SferniceDescription: ADJ PWR RES 56 OHM 100W CHAS MTProduct Category: Potentiometers, Variable Resistors~Adjustable Power ResistorPackage: BoxSeries: RSSDPartStatus: ActiveResistance: 56 OhmsPower(Watts): 100 WTolerance: ±5%AdjustmentType: SlideDiameter: 0.866 OD, 0.496 ID (22.00mm x 12.60mm)Length: 4.606 (117.00mm)MountingType: Chassis MountTermination: Solder LugRSSD20117A56R0JB00 | Vishay | NHE Electronics