RSSD25138A20R0JB00, Vishay, Potentiometers, Variable Resistors~Adjustable Power Resistor, ADJ PWR RES 20 OHM 140W CHAS MT
RSSD25138A20R0JB00 Images
Product Attributes:
Part Number: RSSD25138A20R0JB00
Manufacturer: Vishay
Description: ADJ PWR RES 20 OHM 140W CHAS MT
Category: Potentiometers, Variable Resistors~Adjustable Power Resistor
RSSD25138A20R0JB00 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO214AA
THERMISTOR NTC 10KOHM 3500K 1206
IC ANALOG SWITCH CMOS 8SOIC
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4OHM SMD
BRIDGE RECT 1P 400V 15A GSIB-5S
DIODE ZENER 20V 800MW DO219AB
Product Specifications:
MfrPart.: RSSD25138A20R0JB00Mfr: Vishay SferniceDescription: ADJ PWR RES 20 OHM 140W CHAS MTProduct Category: Potentiometers, Variable Resistors~Adjustable Power ResistorPackage: BoxSeries: RSSDPartStatus: ActiveResistance: 20 OhmsPower(Watts): 140 WTolerance: ±5%AdjustmentType: SlideDiameter: 1.063 OD, 0.646 ID (27.00mm x 16.40mm)Length: 5.433 (138.00mm)MountingType: Chassis MountTermination: Solder LugRSSD25138A20R0JB00 | Vishay | NHE Electronics