SA15CA-E3/54, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC
SA15CA-E3/54 Images
SA15CA-E3/54 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SA15CA-E3/54
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SA15CA-E3/54 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    PRV6SDABAYB25472MA
    POTENTIOMETER
    VS-43CTQ080G-1PBF
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO262-3
    IHLP5050EZER1R0M5A
    FIXED IND 1UH 36.64A 2.14MOHM SM
    P11S1V0FRSZ00222ML
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    IRF820PBF
    MOSFET N-CH 500V 2.5A TO220AB
    NTCLE400E3103H
    THERMISTOR NTC 10KOHM 3977K BEAD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SA15CA-E3/54
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: TransZorb®
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 15V
  • Voltage-Breakdown(Min): 16.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 24.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 20.5A
  • Power-PeakPulse: 500W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)