SE70PJ-M3/87A, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 2.9A TO277A
Product Attributes:
Part Number: SE70PJ-M3/87A
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 2.9A TO277A
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
SE70PJ-M3/87A Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET N-CH 60V 150A TO220AB
DIODE ZENER 91V 800MW DO219AB
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD123
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1A DFS
ADJ PWR RES 120M OHM 200W CHAS
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: SE70PJ-M3/87AMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 2.9A TO277AProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q101Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 2.9A (DC)Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.05 V @ 7 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 2.6 µsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 20 µA @ 100 VCapacitance @ Vr, F: 76pF @ 4V, 1MHzMounting Type: Surface MountPackage / Case: TO-277, 3-PowerDFNOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CSE70PJ-M3/87A | Vishay | NHE Electronics