SFH600-2X002, Vishay, Isolators~Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output, OPTOISOLATOR
SFH600-2X002 Images
SFH600-2X002 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SFH600-2X002
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: OPTOISOLATOR
  • Category: Isolators~Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
  • SFH600-2X002 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    IM02RUR56K
    FIXED IND 560NH 545MA 500MOHM TH
    DG413LDQ-E3
    IC SWITCH QUAD SPST LV 16-TSSOP
    FGP50BHE3/73
    DIODE GEN PURP 100V 5A GP20
    VS-71HFR160M
    DIODE GEN PURP 1.6KV 70A DO203AB
    VOMA617A-X001T
    SINGLE CHANNEL, 80V, SOP-4 PHOTO
    SM6T27AHM3_A/I
    TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO214AA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SFH600-2X002
  • Mfr: Vishay Semiconductor Opto Division
  • Description: OPTOISOLATOR
  • Product Category: Isolators~Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
  • Package: Bulk
  • Series: SFH600
  • PartStatus: Obsolete
  • NumberofChannels: 1
  • Voltage-Isolation: 5300Vrms
  • CurrentTransferRatio(Min): 100% @ 10mA
  • CurrentTransferRatio(Max): 200% @ 10mA
  • TurnOn/TurnOffTime(Typ): 4.5µs, 21µs
  • Rise/FallTime(Typ): 3µs, 12µs
  • InputType: DC
  • OutputType: Transistor with Base
  • Voltage-Output(Max): 70V
  • Current-Output/Channel: 50mA
  • Voltage-Forward(Vf)(Typ): 1.25V
  • Current-DCForward(If)(Max): 60 mA
  • VceSaturation(Max): 400mV
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 100°C
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 6-DIP (0.300, 7.62mm)