SIHF15N65E-GE3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single, MOSFET N-CH 650V 15A TO220
Product Attributes:
Part Number: SIHF15N65E-GE3
Manufacturer: Vishay
Description: MOSFET N-CH 650V 15A TO220
Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single
SIHF15N65E-GE3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO221AC
MOSFET P-CH 80V 32A PPAK SO-8
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GEN PURP 150V 1A DO214BA
Product Specifications:
MfrPart.: SIHF15N65E-GE3Mfr: Vishay SiliconixDescription: MOSFET N-CH 650V 15A TO220Product Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - SinglePackage: TubeSeries: -PartStatus: ActiveFETType: N-ChannelTechnology: MOSFET (Metal Oxide)DraintoSourceVoltage(Vdss): 650 VCurrent-ContinuousDrain(Id)@25°C: 15A (Tc)DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn): 10VRdsOn(Max)@IdVgs: 280mOhm @ 8A, 10VVgs(th)(Max)@Id: 4V @ 250µAGateCharge(Qg)(Max)@Vgs: 96 nC @ 10 VVgs(Max): ±30VInputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds: 1640 pF @ 100 VFETFeature: -PowerDissipation(Max): 34W (Tc)OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)MountingType: Through HoleSupplierDevicePackage: TO-220 Full PackSIHF15N65E-GE3 | Vishay | NHE Electronics