SIHFR1N60ATR-GE3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single, MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAK
Product Attributes:
Part Number: SIHFR1N60ATR-GE3
Manufacturer: Vishay
Description: MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAK
Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single
SIHFR1N60ATR-GE3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 24VWM 55VC SOT23-3
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMC
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO214AC
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC DO204AC
MOSFET P-CH 60V 9.2A/53A TO220AB
Product Specifications:
MfrPart.: SIHFR1N60ATR-GE3Mfr: Vishay SiliconixDescription: MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAKProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveFETType: N-ChannelTechnology: MOSFET (Metal Oxide)DraintoSourceVoltage(Vdss): 600 VCurrent-ContinuousDrain(Id)@25°C: 1.4A (Tc)DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn): 10VRdsOn(Max)@IdVgs: 7Ohm @ 840mA, 10VVgs(th)(Max)@Id: 4V @ 250µAGateCharge(Qg)(Max)@Vgs: 14 nC @ 10 VVgs(Max): ±30VInputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds: 229 pF @ 25 VFETFeature: -PowerDissipation(Max): 36W (Tc)OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)MountingType: Surface MountSupplierDevicePackage: TO-252AASIHFR1N60ATR-GE3 | Vishay | NHE Electronics