SIHP10N40D-E3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single, MOSFET N-CH 400V 10A TO220AB
Product Attributes:
Part Number: SIHP10N40D-E3
Manufacturer: Vishay
Description: MOSFET N-CH 400V 10A TO220AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single
SIHP10N40D-E3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
FIXED IND 1MH 60MA 26 OHM TH
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO218AB
TVS DIODE 110VWM 177VC DO215AB
DIODE GEN PURP 1KV 2100A DO200AB
Product Specifications:
MfrPart.: SIHP10N40D-E3Mfr: Vishay SiliconixDescription: MOSFET N-CH 400V 10A TO220ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - SinglePackage: TubeSeries: -PartStatus: ActiveFETType: N-ChannelTechnology: MOSFET (Metal Oxide)DraintoSourceVoltage(Vdss): 400 VCurrent-ContinuousDrain(Id)@25°C: 10A (Tc)DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn): 10VRdsOn(Max)@IdVgs: 600mOhm @ 5A, 10VVgs(th)(Max)@Id: 5V @ 250µAGateCharge(Qg)(Max)@Vgs: 30 nC @ 10 VVgs(Max): ±30VInputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds: 526 pF @ 100 VFETFeature: -PowerDissipation(Max): 147W (Tc)OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)MountingType: Through HoleSupplierDevicePackage: TO-220ABSIHP10N40D-E3 | Vishay | NHE Electronics