SM4TW502, Vishay, Potentiometers, Variable Resistors~Trimmer Potentiometers, TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOP
Product Attributes:
Part Number: SM4TW502
Manufacturer: Vishay
Description: TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOP
Category: Potentiometers, Variable Resistors~Trimmer Potentiometers
SM4TW502 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 1.2KV 500MA DO204
TVS DIODE 11.2VWM 18VC DO219AB
DIODE AVALANCHE 200V 1.4A SOD57
DIODE SCHOTTKY 175A 45V POWERTAB
FIXED IND 220NH 441MA 360MOHM SM
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Product Specifications:
MfrPart.: SM4TW502Mfr: Vishay Beyschlag/Draloric/BC ComponentsDescription: TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOPProduct Category: Potentiometers, Variable Resistors~Trimmer PotentiometersPackage: Tape & Reel (TR)Series: SM4PartStatus: ObsoleteResistance: 5 kOhmsPower(Watts): 0.25W, 1/4WTolerance: ±10%TemperatureCoefficient: ±100ppm/°CNumberofTurns: 12AdjustmentType: Top AdjustmentResistiveMaterial: CermetMountingType: Surface MountTerminationStyle: J LeadSM4TW502 | Vishay | NHE Electronics