SM6T30AHE3/5B, Vishay, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC DO214AA
SM6T30AHE3/5B Images
SM6T30AHE3/5B Images
Product Attributes:
  • Part Number: SM6T30AHE3/5B
  • Manufacturer: Vishay
  • Description: TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC DO214AA
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • SM6T30AHE3/5B Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vishay, you may also be interested in the following:
    SFH610A-2X001
    OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP
    TS53YJ504MR20
    SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
    RE139L25D103
    SFERNICE TRANSDUCERS
    IMC1210SY3R9J
    FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3OHM SMD
    SS1H9HE3/61T
    DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO214AC
    SI4210DY-T1-GE3
    MOSFET 2N-CH 30V 6.5A 8-SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SM6T30AHE3/5B
  • Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Automotive, AEC-Q101, SM6T, TransZorb®
  • PartStatus: Discontinued at
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 25.6V
  • Voltage-Breakdown(Min): 28.5V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 41.5V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 14.5A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: Automotive
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)